IMG 1776Za nami najdłuższy bieg cyklu Parkowa Korona Biegów – Parkowy Półmaraton. We wszystkich kategoriach wystartowało w nim ponad 780 osób. Najszybszy na mecie półmaratonu był Piotr Magiera z Myszkowa, który dystans 21 kilometrów 97,5 metrów pokonał w czasie 1 godziny 14 minut i 36 sekund.

Trasa z dość długim podbiegiem oraz nadspodziewanie słoneczna pogoda sprawiały, że bieg nie należał do łatwych. Poza tym, jak podkreśla August Jakubik, ultramaratończyk, do półmaratonu trzeba się specjalnie przygotować. – To nie jest dla każdego. Najpierw trzeba trochę potrenować. Dlatego właśnie przygotowaliśmy też bieg towarzyszący na dystansie 7 kilometrów – mówi. – Aby wystartować w półmaratonie trzeba ćwiczyć około pół roku. Wtedy każdy jest w stanie ukończyć go w dobrym zdrowiu i z wymarzonym czasem.

Zawodnicy wystartowali też w biegu nordic walking i w kategorii osób niepełnosprawnych. Języczkiem uwagi był jednak półmaraton. Jego trasę najszybciej pokonał Piotr Magiera. Pobił zresztą rekord trasy.

Wśród kobiet najlepsza była siemianowiczanka Sandra Mikołajczyk. – Mieszkam blisko. Na zawodach ta trasa jest dużo trudniejsza niż podczas treningu – przyznaje i dodaje, że z wyniku nie jest do końca zadowolona. – Za trzy tygodnie startuję w Maratonie Warszawskim. Liczyłam na lepszy czas, ale podbiegi dały mi dziś w kość.

Dzisiejsze zawody miały charytatywny podtekst. Zawodnicy mogli bowiem zdecydować, na którą z czterech organizacji - Dom Aniołów Stróżów, Fundację Park Śląski, Fundację Iskierka czy Fundację S.O.S dla Zwierząt – zostanie przekazana część wpisowego. Wspierane instytucje przygotowały natomiast strefy kibica dla publiczności.

Najmłodsi zawodnicy wystartowali w biegu dla dzieci. Dystans wynosił 450 metrów i wiódł aleją Denso. Jedną z pierwszy na mecie zawodniczek była Zosia Wichary. – Biegłam już na dłuższym dystansie. To fajna zabawa. Półmaraton? Na razie marzenie, ale chyba takie całkiem realne.

Firma Denso, która kilka miesięcy temu wygrała licytację na rzecz WOŚP, poza samym biegiem dla najmłodszych, przygotowała zresztą sporo innych atrakcji. – Dzisiaj współpromujemy zdrowie. Cieszymy się, że możemy być obecni przy tak dużym wydarzeniu jak półmaraton – mówi Jacek Gwóźdź.

Poza Denso bieg wsparli też inni sponsorzy: Tauron, Decathlon, Sklep Biegacza, Spokey, Kompania Piwowarska.

Projekt oraz realizacja systemu: Storm Interactive - Twój partner w nowych technologiach